علمی-پژوهشی

نشست خبری بیست و یکمین کنگره سراسری انجمن علمی اپتومتری ایران

  

دکتر علی میرزا‌جانی رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران در نشست خبری که به بهانه بیست و یکمین کنگره اپتومتری ایران برگزار شد، بیان داشت: چشم از اعضای مهم انسان بوده و ساخت و استفاده از لنز تماسی، معاینه چشم و غیره باید زیر نظر اپتومتریست انجام شود.

وی اظهار داشت: برخی افراد صلاحیت لازم را در تشخیص لنز ندارند و سال گذشته ما با آنها برخورد کردیم.

میرزاجانی ادامه داد: نشستی با چشم‌پزشکان برگزار کردیم که اتفاق نظر شد لنز از طریق چشم پزشک یا اپتومتریست به دست مردم برسد.

 این دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تهیه لنز از آرایشگاه‌ها، عینک‌سازی‌ها یا مراکز غیرمجاز ممنوع است و فقط مراکز پروانه‌دار اپتومتری و چشم پزشکی اجازه تجویز و ارایه لنز را دارند.

میرزاجانی افزود: هر جسمی که روی قرنیه چشم قرار می‌گیرد چه نمره‌دار و یا رنگی باید با مشورت اپتومتریست انجام شود.

میرزاجانی با اشاره به این‌که لنز باید فقط از طریق چشم‌پزشکان و اپتومتریست‌ها دریافت شود، افزود: لنزهای متفرقه دارای نشان استاندارد نیستند و لنزها باید توسط شرکت‌های معتبر و کلینیک‌های چشم پزشکی و اپتومتریست‌های پروانه دار ارائه شوند.

 

رئیس بیست و یکمین همایش اپتومتری ایران اضافه کرد: در سه سال گذشته کارهای اولیه‌ای برای تحت پوشش قرار گرفتن خدمات اپتومتری انجام شده که هنوز محقق نشده است و متأسفانه بخش تعرفه‌های اپتومتری از جیب مردم پرداخت می‌شود و ما از مسئولان وزارت بهداشت و بیمه می‌خواهیم تعرفه‌های اپتومتری را تحت پوشش بیمه قرار دهند.

وی افزود: این مسئله به نفع مردم و سازمان‌های بیمه‌گر است، وقتی تعرفه اپتومتری تحت پوشش بیمه نیست مردم برای معاینه چشم به سطوح بالاتر تخصصی در نظام ارجاع مراجعه می‌کنند که هزینه‌های زیادی را در بردارد.

 

میرزاجانی تصریح کرد: چشم مهمترین و حساس ترین اعضای بدن است به همین دلیل از مردم می‌خواهیم به چکاپ های دوره‌ای بینایی اهمیت دهند، زیرا علاوه بر سنجش بینایی، شیوع اختلالات و بیماری‌های چشمشناسایی شده و بهتر درمان می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: افرادی که زیر 40 سال بوده و مشکل بینایی ندارند لازم است هر دو سال یک‌بار معاینه شوند و بعد از 40 سالگی با توجه به این‌که دیابت و فشار خون شیوع می‌یابد و چشم را تحت الشعاع قرار می‌دهد لازم است سالی یک‌بار معاینه چشم انجام شود. میرزاجانی، ویزیت اپتومتریست را 185 هزار ریال اعلام کرد.

در ادامه دکتر ابراهیم جعفرزاده پور دبیر علمی بیست و یکمین کنگره اپتومتری ایران و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست گفت: بیشترین علت اختلالات بینایی، عیوب انکساری است که رتبه اول را در کشور دارد.

وی با بیان این‌که عیوب انکساری بسیاری از معلولیت‌ها را شامل می‌شود، افزود: در سال‌های 63 و 64 شیوع تنبلی چشم هشت درصد بود که در حال حاضر به کم تر از یک درصد کاهش یافته است. بهتر است برای دوره میانسالی نیز طرحی در این زمینه تهیه و اجرایی شود.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که اپتومتریست‌ها در سطح اول معاینات چشم باید قرار گیرند، گفت: تعیین جایگاه اپتومتری در نظام سلامت و طرح پزشک خانواده ضروری است.

 

وی، علت کم بینایی افراد را آب مروارید و اختلالات شبکه‌ای دانست و افزود: آب مروارید، آب سیاه از اختلالات بینایی و کوری در دوره میانسالی است. 

جعفرزاده پور ادامه داد: بر اساس مطالعه‌ای در هرمزگان مشخص شد که شیوع آب مروارید و آب سیاه در صیادان این استان زیاده بوده و استفاده از کلاه و عینک آفتابی برای پیشگیری از این بیماری‌ها ضروری است.

وی با اشاره به این‌که ایران یکی از کشورهای کلیدی در انجمن اپتومتری شمال آفریقا و خاورمیانه است، گفت: با توجه به شرایط ایجاد شده در تحریم‌ها، ورود بسیاری از برندهای مهم و تعیین کننده برای درمان بیماران چشمی سخت شده است. 

 جعفرزاده پور، افزود: لنز‌های تماسی از وسایل مهمی است که باید تمهیداتی برای ورود آن به کشور اتخاذ شود زیرا این لنز‌ها برای نوزادان و برای درمان آب مروارید بکار می‌رود.

به گفته وی، مشکلات قرنیه‌ای نیز نیاز به لنزهای خاصی دارد و با توجه به شرایط آب و هوایی، باید از یک نوع لنزهای خاص و استاندارد استفاده شود، تحریم‌ها فرصتی برای برخی سودجویان بوجود می آورد که لنزهای تقلبی وارد بازار کنند.

 

وی تأکید کرد: مردم باید هوشیار باشند و با مراجعه به سایت اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اصالت لنز مورد نظر اطمینان کسب کنند و لنزهای تماسی چشمی نیز باید از مراکز مجاز و اپتومتریست‌ها تهیه شود.

 

دبیر هیأت مدیره ارزشیابی انجمن اپتومتری ایران با بیان این‌که شیوع نزدیک بینی در نوجوانان و جوانان ایرانی بسیار است، گفت: استفاده از صفحات دیجیتالی مانند تلفن همراه، رایانه و غیره باعث شده تغییراتی در شبکیه چشم ایجاد شود و مبتلا به نزدیک‌بینی شوند.

وی افزود: تکنولوژی‌های جدید زمینه عیوب انکساری را ایجاد می‌کنند و این اتفاق در شهرهای بزرگ، بیشتر است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تصریح کرد: مردم باید به عیوب انکساری نزدیک بینی توجه کرده و برای استفاده فرزندانشان از وسایل دیجیتالی نظارت داشته باشند.

 

شرح وظایف اپتومتریست ها 


اپتومتریست عبدالله فرزانه عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران نیز در این نشست به شرح وظایف اپتومتریست ها اشاره کرد و گفت: معاینه چشم، تعیین، تشخیص و اصلاح عیوب انکساری، درمان اختلالات دید چشمی و... از وظایف اپتومتریست‌هاست.

وی افزود: برای انجام این خدمات نیاز به وسایل تخصصی است و با توجه به نوسانات ارز سعی شده در کنار برگزاری همایش اپتومتری نمایشگاهی برگزار شود تا وسایلی که در این نمایشگاه آورده می‌شود با قیمت مناسب تهیه و در اختیار اپتومتریست‌ها قرار گیرد. 

وی خاطرنشان کرد: ما ارائه دهنده خدمات به مردم هستیم و متأسفانه قیمت عدسی‌های تماسی، فرم عینک و لنزهای تماسی هر دو هفته تغییر می‌کند که تأثیر منفی در کار اپتومتریست‌ها می‌گذارد.

فرزانه با بیان این‌که امید به زندگی در میان ایرانیان افزایش یافته، تأکید کرد: بیماران دوست دارند از بهترین برندها برای تهیه عدسی و ساخت عینک استفاده کنند و ما سعی داریم در حاشیه برگزاری این همایش، نمایشگاهی با تجهیزات ضروری برپا کنیم.

 

در پایان اپتومتریست جواد ملایی دبیراجرایی بیست و یکمین کنگره اپتومتری ایران با اعلام این خبر گفت: این کنگره در محورهایی چون دید دوچشمی، آمبلیوپی، عینک طبی و عدسی تماسی با حضور بیش از 1000 اپتومتریست از 24 تا 26 مرداد ماه سال جاری در مرکز همایش های رازی برگزار می‌شود.

 

وی شرکت کنندگان در این کنگره را اپتومتریست‌های سراسر کشور، چشم پزشکان و دانشجویان رشته اپتومتری عنوان کرد .

 

دبیراجرایی بیست و یکمین کنگره اپتومتری افزود: مقالات زیادی در زمان ارسال در دبیرخانه کنگره دریافت شد و  همکاران می‌توانند جهت ثبت نام و اطلاعات بیشتر به سامانه www.ioac.ir مراجعه کنند .

 

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور اظهار داشت: سخنرانان با توجه به رویکرد اصلی کنگره به شرح وظایف اپتومتریست‌ها ، شیوه درمان جدید و معرفی و رونمایی از تکنولوژی‌های جدید برای بررسی و تشخیص اختلالات نابینایی و اختلالات دید دوچشمی و آمبلیوپی  می‌پردازند.

 

وی گفت : اپتومتریست‌ها به عنوان مراقبین  اولیه بینایی  به ارائه خدماتی مثل بررسی و تشخیص عیوب انکساری, اختلالات دید دو چشمی و انحرافات چشمی می‌پردازند.

 

یادآوری می‌شود بیست و یکمین کنگره  انجمن علمی اپتومتری ایران از24 تا 26 مرداد ماه سال جاری در مرکز همایش های رازی برگزار می‌شود .

 

 

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق