علمی-پژوهشی

کاهش حملات قلبی با عینک Glabella

پژوهشگران عینکی ابداع کرده‌اند که با کنترل فشار خون در طول روز خطر ابتلا به حملات و سکته‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

دانشمندان با استفاده از فن‌آوری مایکروسافت موفق به تولید عینکی شده‌اند که با کنترل فشار خون در طول روز، خطر بروز حملات و سکته‌های قلبی را در افراد درآماج خطر، کاهش می‌دهد. این عینک مجهز به حسگرهای مخفی در بخش‌های مختلف است. این حسگرها حجم خونی که در هر چند  ثانیه پمپاژ می‌شود را کنترل می‌کند. در واقع، این عینک قادر به بررسی زمان انتقال ضربان است. این زمان، به مدتی گفته می‌شود که طی آن قلب، خون را از نقاط مختلف بدن پمپاژ می‌کند.

 پزشکان از این زمان برای محاسبه فشار خون افراد استفاده می‌کنند. از هر 5 فرد بالغ در انگلیس، یک نفر فشار خون بالای 14 روی 9 دارد. فشار خون بالا عامل نیمی از حملات و سکته‌های قلبی است. اکثر مبتلایان به فشار خون بالا برای کنترل آن از قرص استفاده می‌کنند اما به دلیل نوساناتی که فشار خون ممکن است در طول روز داشته باشد، کنترل آن کمی دشوار است و با قرار گرفتن در برخی شرایط خاص ممکن است فشار خون، بالا و پایین شود. پزشکان، فشار خون بیماران را با دستگاه‌های سنجش، اندازه‌گیری و کنترل می‌کنند. اما استفاده از دستگاه فشارسنج برای برخی بیماران آزاردهنده است.
پژوهشگران برای راحتی کار، عینکی ساخته‌اند که جایگزین مناسبی برای دستگاه‌های فشارسنج محسوب می‌شود. ظاهر عینک Glabella شبیه عینک‌های معمولی است اما در قاب آن شیارهایی طراحی شده که سه حسگر در آن جاسازی می‌شود. یکی از حسگرها در قسمت جلویی قاب و جلوی بینی، حسگر دوم در جلوی گوش راست و حسگر سوم در قسمت قاب پشتی گوش راست جاسازی شده است.

مکان‌هایی که حسگرها تعبیه شده‌اند به این دلیل است که عروق اصلی که خون را به بینی، گردن و پشت سر می‌رسانند از همین نقاط عبور می‌کنند و در نزدیکی سطح پوست قرار گرفته‌اند. این حسگرها هر چند ثانیه، ضربان‌های ایجاد شده در این عروق خونی را ثبت کرده و اطلاعات مربوط به آن را به پردازشگر کوچکی که در دسته سمت راست عینک تعبیه شده، منتقل می‌کند.

 سپس این پردازشگر اطلاعات دریافتی را به‌طور بی‌سیم به رایانهای می‌فرستد که در آنجا از زمان‌های انتقال ضربان برای محاسبه فشارخون استفاده می‌شود. در افراد سالم، عروق خونی انعطاف‌پذیرند و خون به‌طور مستمر در جریان است اما در افرادی که فشارخون دارند، عروق خونی سخت‌تر بوده و این بدان معناست که خون با سرعت بیشتری در آن جریان می‌یابد.

پزشکان از این طریق قادرند فشارخون بیماران را محاسبه و کنترل کنند. این عینک با در طول یک روز با ده‌ها هزار بار اندازه‌گیری زمان‌های ضربان، می‌تواند محاسبه دقیقی از فشارخون فرد به دست آورد.

 

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق