علمی-پژوهشی

تشخیص آسیب دیدگی چشم با استفاده از اشک

پژوهشگران دانشگاه ایلینویز حسگر جدیدی را ساختند که قادر است یکی از نشانگرهای آسیب دیدگی چشم را با استفاده از اشک در چند دقیقه شناسایی کند.

         پژوهشگران دانشگاه ایلینویز حسگر جدیدی را ساختند که قادر است یکی از نشانگرهای آسیب دیدگی چشم را با استفاده از اشک در چند دقیقه شناسایی کند.

         به گزارش نشریه دید برتر  به نقل از سلامت نیوز، این حسگر جدید که OjoGel نام دارد، متشکل از یک مایع ژل مانند به مراه نانوذرات طلا است که هنگام تماس با اشک حاوی اسید اسکوربیک تغییر رنگ می‌دهد.

          اسید اسکوربیک که با نام ویتامین C نیز شناخته می‌شود، با غلظت زیاد در مخاط درون چشم وجود دارد، اما معمولاً غلظت آن در اشک بسیار اندک است و در هنگام آسیب دیدگی چشم غلظت آن در اشک افزایش می‌یابد.

         تنها یک قطره اشک برای تغییر رنگ OjoGel کافی است و میزان تغییر رنگ از زرد کمرنگ تا قهوه‌ای تیره نشان دهنده‌‌ی غلظت اسید اسکوربیک در اشک است.

         پژوهشگران میزان تغییر رنگ ژل را به گونه‌ای کنترل کردند که با طبقه بندی رنگ‌ها در یک نرم فزار تلفن‌همراه  موسوم به Pixel Picker سازگاری دارد و با استفاده از جداول تهیه شده توسط پژوهشگران به سادگی می‌توان میزان اسیداسکوربیک موجود در اشک را با کمک این برنامه به دقت مشخص کرد.

         اکنون دانشمندان در تلاشند تا با استفاده از این فن‌آوری یک ابزار بالینی ساده و ارزان قیمت تولید کنند که امکان تشخیص و ارزیابی صحیح میزان آسیب دیدگی چشم را با استفاده از OjoGel فراهم کند.

         گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.         اخبار مرتبط

         نظر خود را ثبت نماييد

         متن نظر*
         کد بالا را وارد کنید

         إغلاق