علمی-پژوهشی

چشم بیونیک دنیای تاریک میلیون‌ها نابینا را روشن می‌کند

کارشناسان به تازگی با استفاده از چاپگر سه بعدی نمونه اولیه چشم بیونیک را طراحی کرده‌اند که می‌تواند دگرگونی در سطح نور را تشخیص دهد.

کارشناسان به تازگی با استفاده از چاپگر سه بعدی نمونه اولیه چشم بیونیک راطراحی کرده‌اند که می‌تواند دگرگونی در سطح نور را تشخیص دهد.

این چشم هوشمند قادر به تشخیص سطوح مختلف در سطح نور است و دانشمندان در تلاش هستند در آینده امکان شناسایی طیف‌های بیشتری از نور را برای این وسیله امکان پذیر  کنند.

دانشمندان هنوز زمان قطعی عرضه نمونه تجاری این محصول به بازار‌های جهانی را مشخص نکرده اند.

چشم بیونیک کاری مشابه شبکیه چشم به منظور بازگرداندن بینایی را انجام می‌دهد؛ در این وسیله که درآن نوعی ایپملنت قرارداده می‌شود، تصاویری که فرد می‌بیند به امواج الکتریکی تبدیل و آنگاه سیگنال‌های تصویر به مغز منتقل می‌شوند و به این ترتیب فرد قادر به تشخیص تصویر  و افراد می‌شود.

کارشناسان استفاده از چاپگر سه بعدی را راهکاری فوق العاده برای ساخت نمونه با کیفیت و سریع از چشم بیونیک می‌دانند و امیدوار هستند در آینده نمونه تکمیل شده این چشم برای کمک به رفع نابینایی افراد در جهان مورد استفاده قرار گیرد.

ساخت چشم بیوتیک با استفاده از چاپگرسه بعدی به وسیله دانشمندان دانشگاه مینه سوتای آمریکا برای اولین بار درجهان انجام شده است.

چشم‌های بیونیک که توانی فوق العاده در بینایی در اختیار افراد قرار می‌دهند ابتدا درفیلم‌های علمی تخیلی مشهور شدند، اما دانشمندان این ایده را به شکل واقعی شبیه‌سازی کردند.

چاپگر سه بعدی با استفاده از نوعی سیلیکون و پایه جوهر از جنس فلز نقره به چاپ چشم بیونیک می‌پردازد.سپس پژوهشگران از جوهر خشک شده برای جایگزینی فتوالدئید استفاده می‌کنند که نور را به برق تبدیل می‌کند و با استفاده از مواد پلیمری نیمه رسانا این کار را انجام می‌دهند.


کل بازه زمانی برای ساخت چشم بیونیک با استفاده از چاپگرسه بعدی حدود یک ساعت به طول می‌انجامد، کارشناسان درنظر دارند درآینده از ماده‌ای نرم‌تر برای ساخت چشم بیونیک استفاده کنند که شباهت بیشتری به بافت بدن انسان داشته و سازگاری آن با سیستم ایمنی بدن بهتر باشد.

ساخت اندام‌های بیونیک برای نخستین بار به چندین سال پیش باز می‌گردد که دانشمندان موفق به تولید گوش بیونیک شدند و از آن زمان تاکنون پژوهشگران بسیاری از اجزای بدن را با استفاده از چاپگر‌های سه بعدی تولید کردند.

افزون بر اجزای بدن، دانشمندان موفق به تولید نوعی پارچه الکترونیکی شدند که مانند پوست بیونیک عمل می‌کند. دانشمندان درادامه تلاش‌های خود درنظردارند پروتز‌هایی تولید کنند که دستورات فرد را درحالی که او به آن‌ها می‌اندیشد اجرا کند.

نتیجه این پژوهش و چاپ چشم با چاپگرسه بعدی در مجله (Advanced Materials) به چاپ رسیده است.

منبع:
yjc.ir

Dailymail

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق