علمی-پژوهشی

بازارگاه‌های اینترنتی به شفافیت بازار مسکن کمک می کند

 دبیر‌ کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران گفت: راه‌اندازی بازارگاه‌های اینترنتی، ضمن ایجاد تعادل و شفافیت بیشتر قیمت‌ها در بازار، به برقراری ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و فروشندگان مسکن کمک می‌کند.

به گزارش دید برتر به نقل از ایرنا، «سعید اسلامی بیدگلی» روز یکشنبه در مراسم رونمایی از سامانه هوشمند «کیلید» نخستین پورتال هوشمند ملی حوزه املاک افزود: طبق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب ششم بهمن ماه سال 1387، دولت موظف به ایجاد شرایط حق دسترسی شهروندان به اطلاعات است، زیرا نگه داشتن اطلاعات زمینه رانت خواری را در بخش های مختلف اقتصادی بویژه در بخش مسکن به وجود می آورد.
وی با یادآوری 9 راهکار وزارت راه وشهرسازی برای تعادل بخشی به بازار مسکن گفت: با اجرایی شدن این 9 راهکار، حباب قیمت های کاذب که در ماه های اخیر در بازار مسکن به وجود آمده از بین می رود و مردم بهتر می توانند در خصوص خرید مسکن مورد نیاز خود تصمیم بگیرند.
دبیر‌ کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به متداول شدن استفاده از هوش مصنوعی با استفاده از فناوری های جدید در دنیا اشاره و تاکید کرد: این مساله در تصمیم گیری خریداران بدون احساسات کاذب و ایجاد تعادل در بازار مسکن بسیار موثر است.
«علیرضا ذوالفقاری» مدیرعامل سامانه «کیلید» نیز در این مراسم به ظرفیت های این سامانه در ارزیابی هوشمند قیمت املاک اشاره کرد و گفت: «کیلید» به کاربران کمک می کند با وارد کردن کد پستی 10 رقمی، قیمت هر ملک در مناطق 22 گانه تهران را براساس مساحت، موقعیت، سن و مقایسه قیمت آن با املاک مشابه به صورت آنلاین (برخط) ارائه می دهد.
وی ادامه داد: هدف ما از ارائه این سامانه هوشمند، کم هزینه شدن تلاش برای انتخاب مسکن و ملک در کشور است تا متقاضیان با درک درستی از قیمت ها بتوانند تصمیم مطمئنی را برای خرید مسکن اتخاذ کنند.
ذوالفقاری افزود: نداشتن اطلاعات دقیق و شفاف در بسیاری از موارد منجر به متضرر شدن طرفین معامله می‌شود؛ این سامانه با دسترسی به پایگاه‌های اطلاعات املاک و با استفاده از به‌روزترین فناوری‌های جمع آوری داده‌های مستند، شرایطی را فراهم کرده تا اطلاعات بازار مسکن به سهولت و بدون دخالت سلیقه شخصی در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه این سامانه در شبکه اینترنتی اطلاعات مناسبی را برای خریداران و سرمایه گذاران با تحلیل گذشته بازار و رصد کردن آن ارائه می دهد، گفت: این سامانه می تواند هر سه ماه یکبار قیمت های همه معاملات مسکن را در تهران تجزیه و تحلیل و آن را در اختیار خریداران قرار دهد.
به گفته وی، حدود سه میلیون ملک در تهران وجود دارد.
 با توجه به افزایش قیمت های مسکن و املاک، وزارت راه وشهرسازی 10 روز پیش راهکارهای 9 گانه برای تعادل بخشی در بازار مسکن را ارائه کرد. 
در همین رابطه وزیر راه و شهرسازی بتازگی اعلام کرد قصد داریم بر این راهکارها اعمال نظر کرده تا نتایج مطلوبی را به دست آوریم.
«عرضه بسته تشویقی مالیاتی برای افزایش تولید وعرضه مسکن مطابق الگوی مصرف در قالب استیجاری یا ملکی، راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی برای ایجاد ارتباط مستقیم بین عرضه‌کنندگان و متقاضیان مسکن، کنترل سوداگری در بخش زمین و تسریع در تصویب لایحه قانونی پیش‌فروش ساختمان» از جمله این راهکارهاست.

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق