علمی-پژوهشی

تولید یک لنز تماسی جدید که بیسیم شارژ می‌شود

پژوهشگران دانشگاه "یانسه"( Yonsei) کره جنوبی یک نوع لنز تماسی رباتیک ساخته‌اند که می‌تواند به صورت بیسیم شارژ شود و استفاده از لنزهای تماسی را یک گام به واقعیت نزدیک‌تر کند.

در اطراف این لنز آنتن شفاف مدور و سیستم قدرتمند خازنی قرار دارد که می‌تواند بدون نیاز به اتصال به منبع تغذیه خارجی، انرژی مداوم دریافت کند.

این لنزهای جدید آزمایشگاهی قادرند بدون افزایش در دمای خود برق را منتقل کنند و آسیب های استفاده طولانی مدت از این لنزها را از بین ببرند و بدون هیچ تخریبی نگهداری شوند.

تیم تحقیقاتی پروژه به جای استفاده از مواد سفت و سخت، از مواد لنز تماسی نرم استفاده کردند تا اطمینان پیدا کنند که محصول ساخت آن‌ها در شرایط وسیعی قابل استفاده است.

انعطاف‌پذیری این لنز هوشمند مانند سایر لنزهای تماسی معمولی است و با استفاده از شدت جریان برق در آن می‌توان نشانگرهای زیستی گوناگون در اشک یک فرد را بررسی کرد.

ساخت این لنز تماسی رباتیک که به صورت بیسیم شارژ می‌شود، فناوری‌های کاشتنی واقعیت افزوده را یک گام به واقعیت نزدیک‌تر می‌کند.

پیش از این هم محققان سراسر جهان در حوزه لنزهای تماسی کارهای ارزشمندی انجام داده‌اند. به عنوان مثال در اوایل سال جاری میلادی پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا،سن‌دیگو یک لنز رباتیک تماسی ساختند که به کاربران خود اجازه می‌دهد با استفاده از چشمک زدن به یک شی‌ء خاص زوم کنند. این لنز با استفاده از پنج الکترود کار می‌کند که در اطراف چشم قرار می‌گیرند.

در تابستان امسال هم شرکت "سامسونگ" حق امتیاز اختراع لنزهای تماسی با قابلیت عکس‌برداری و فیلم‌برداری را در آمریکا به نام خود ثبت کرد، لنزهای تماسی که بتوانند تصاویر را مستقیم به داخل چشم فرد بتابانند.

منبع: دیلی میل

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق