علمی-پژوهشی

مصرف بیش از 20 نخ سیگار در روز به بینایی آسیب می رساند

دود سیگار از ترکیباتی است که برای سلامتی آسیب زا است و به کاهش ضخامت لایه هایی در مغز مربوط می شود که در كنترل تفكر و كاهش فعالیت در منطقه از مغز كه بینایی را پردازش می كند، نقش دارد.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در حال حاضر حدود34/3 میلیون بزرگسال در ایالات متحده سیگار می کشند و بیش از 16 میلیون نفر با بیماری مرتبط با مصرف سیگار زندگی می کنند که  سیگار روی سیستم قلبی- عروقی آن­ ها  تأثیر داشته است.

این پژوهش روی 71 فرد سالم انجام شده است که در زندگی خود کمتر از 15  نخ سیگار مصرف می کردند و 63 نفر که روزانه بیش از 20 نخ سیگار مصرف می کردند. شرکت کنندگان از سنین 25 تا 45 سال بودند و بینایی طبیعی یا تصحیح شده طبیعی داشتند که با نمودارهای حدت بینایی اندازه گیری شد.

پژوهشگران در مورد چگونگی تمایز شرکت کنندگان در مقادیر کنتراست (تفاوت های ظریف در سایه) و رنگ ها ، در حالی که  در فاصله 59 اینچی از یک  نمایشگر لوله ای پرتو کاتدی 19 اینچی نشسته اند که محرک ها را نشان می دهند و محققان همزمان هر دو چشم را تحت نظر داشتند. این یافته ها حاکی از تغییرات چشمگیر در بینایی رنگ قرمز و سبز در افراد سیگاری است که نشان می دهد مصرف مواد با مواد شیمیایی عصبی مانند مواد موجود در سیگار ممکن است باعث از بین رفتن کلی توانایی دیدن رنگ در این افراد شود. آنها همچنین دریافتند که افراد سیگاری شدید، در مقایسه با افراد غیر سیگاری، توانایی کمتری را در تمایز و تشخیص کنتراست رنگ ها دارند.

استیون سیلورستاین، مدیر پژوهش در بهداشت و درمان رفتاری دانشگاه راتگرز، می گوید:  دود سیگار از ترکیباتی است که برای سلامتی آسیب زا است و به کاهش ضخامت لایه هایی در مغز مربوط می شود که  در  كنترل تفكر و كاهش فعالیت در منطقه از مغز كه بینایی را پردازش می كند، نقش دارد.

وی ادامه داد: "مطالعات پیشین حاکی از آن است که سیگار کشیدن به مدت طولانی خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن دو برابر می­ کند و عامل زردی عدسی و التهاب است. نتایج نشان می دهد که استفاده بیش از حد از سیگار یا قرار گرفتن در آماج ترکیبات آن بر بینایی تأثیر می گذارد."  سیلور استاین می گوید: " از آنجا که نیکوتین و سیگار به سیستم عروقی آسیب می رساند، این مطالعه نشان می دهد که این ترکیبات به عروق خونی و نورون های شبکیه نیز  آسیب می رسانند."

 

این پژوهش در مجله Psychiatry Research به چاپ رسیده است.

منبع: ساینس دیلی

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق