علمی-پژوهشی

گیاه موثر در پیشگیری از پیشرفت سرطان چشم

مطالعات پژوهشگران آلمانی نشان می‌دهد ترکیبات موجود در گیاه کورال‌ بری (coralberry) نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت سرطان چشم دارد.

شناخت روش‌های مختلف برای توقف رشد و افزایش سلول‌های سرطان چشم بسیار مهم و با اهمیت است.

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، نرخ بقا در بیماران مبتلا به سرطان چشم بسیار بالاست، ولی در صورت متاستاز سرطان این نرخ به شدت کاهش می‌یابد، به همین دلیل شناسایی روش‌های مختلف برای توقف رشد و تکثیر سلول‌های سرطان چشم بسیار حائز اهمیت است.

مطالعات پژوهشگران آلمانی نشان می‌دهد ترکیبات موجود در گیاه کورال‌ بری (coralberry) نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت سرطان چشم دارد.

سرچشمه این گیاه در کشور کره جنوبی است و بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارد. برگ‌های این گیاه حاوی باکتری‌هایی به نام FR900359 یا به اختصار FR است که شبیه یک حشره‌کش طبیعی عمل می‌کنند.

ترکیب FR از گیاه در مقابل حشرات مختلف محافظت می‌کند و پژوهش‌های قبلی نشان می‌دهد در درمان آسم بسیار موثرتر از داروهای شیمیایی است.

مطالعات جدید بیانگر این واقعیت است که ترکیبات موجود در این گیاه قادر به مهار پروتئین‌هایی به نام Gq در سلول هستند. این پروتئین‌ها عملکردی مانند مرکز کنترل اضطراری دارند و زمانی که توسط یک سیگنال فعال می‌شوند، می‌توانند سوخت و ساز سلول را فعال یا غیر فعال کنند. این حالت برای زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد و سلول به حالت عادی خود باز می‌گردد.

در نوعی از سرطان چشم، دو پروتئین Gq دائماً فعال هستند و همین امر سبب می‌شود مدام تقسیم شوند. مطالعات جدید نشان می‌دهد ترکیب FR موجود در کورال‌بری می‌تواند تقسیم پروتئین‌های Gq را متوقف کند.

از طرفی این ترکیب فقط روی سلول‌های تومور تأثیر دارد و بر عملکرد سلول‌های دیگر بی‌تأثیر است. این دستاورد می‌تواند منجر به روش‌های درمانی مؤثری برای سرطان چشم شود.

 

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق