علمی-پژوهشی

با کمک نانوفناوری ممکن است امکان دیدن نور فروسرخ فراهم شود

پژوهشگران چینی باور دارند که با تزریق نانوذرات خاصی به چشم، می‌توان امکان دیدن نور فروسرخ را فراهم کرد.
به گزارش نوروساینس نیوز،پژوهش جدید "دانشگاه علم و فناوری چین" (USTC) نشان می‌دهد که تزریق نانوذرات به چشم موش‌ها می‌تواند طی ۱۰ هفته، امکان دیدن در نور فروسرخ را با کم‌ترین عوارض جانبی فراهم کند و به آن‌ها امکان دهد حتی طی روز نیز نور فروسرخ را ببینند و اشیای گوناگون را تشخیص دهند. یافته‌های این پژوهش می‌توانند امکان پیشرفت فناوری‌های مربوط به دید فروسرخ  را برای انسان فراهم کنند و در حوزه کدگذاری، ایمنی و عملیات نظامی مورد استفاده قرار گیرد.انسان‌ها و پستانداران دیگر، فقط می‌توانند طیفی از نور موسوم به "نور مرئی" را ببینند اما طیف دیگری از نور موسوم به نور فروسرخ  نیز محیط اطراف آن‌ها را فرا گرفته است. انسان‌ها، حیوانات و اشیا، این نور را مانند گرما از خود ساطع می‌کنند و اشیا نیز می‌توانند آن را بازتاب کنند.

Tian Xue، از پژوهشگران دانشگاه علم و فناوری چین و نویسندگان این پژوهش گفت: نور مرئی که توسط انسان دریافت می‌شود، فقط بخش کوچکی از طیف الکترومغناطیسی را اشغال می‌کند. امواج الکترومغناطیسی بلندتر یا کوتاه‌تر از نور مرئی، اطلاعات بسیاری در بر دارند. گروهی از دانشمندان به سرپرستی Xue و  Jin Bao، پژوهشگر دانشگاه علم و فناوری چین با همکاری   Gang Han، پژوهشگر "دانشگاه ماساچوست تصمیم گرفتند فناوری نانو را روی ساختار چشم موش‌ها آزمایش کنند.

به گفتهی Han :هنگامی که نور به چشم وارد می‌شود و با شبکیه برخورد می‌کند، سلول‌های گیرنده نور، فوتون‌های امواج نور را دریافت می‌کنند و سیگنال‌های الکتریکی مربوطه را به مغز می‌فرستند. از آنجا که طول امواج فروسرخ، بیش از حد است و سلول‌های گیرنده نور از عهده جذب آن‌ها برنمی‌آیند، ما نمی‌توانیم آن‌ها را دریافت کنیم.

دانشمندان در این پژوهش، نانوذراتی ابداع کردند که می‌توانند به سلول‌های گیرنده نور متصل شوند و مانند مبدل نور فروسرخ عمل کنند. هنگامی که نور فروسرخ به شبکیه برخورد می‌کند، نانوذرات آن را دریافت می‌کنند و امواج کوتاه‌تری با طیف نور مرئی انتشار می‌دهند.

این گروه پژوهشی، نانوذرات را روی موش‌هایی آزمایش کردند که مانند انسان نمی‌توانستند نور فروسرخ را به طور طبیعی ببینند. موش‌هایی که نانوذرات به آن‌ها تزریق شدند، نشانه‌هایی مبنی بر تشخیص نور فروسرخ مانند انقباض مردمک را از خود نشان دادند.

Xue افزود: ما باور داریم که این فناوری در مورد انسان نیز کارآیی خواهد داشت و نه تنها به داشتن یک بینایی شگفت‌انگیز، بلکه به ابداع روش‌های درمانی برای نقص‌های بینایی نیز کمک خواهد کرد.

این پژوهش، در مجله " Cell" منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق