علمی-پژوهشی

با کمک فناوری مواد و ساخت پیشرفته ؛پایان انتظار بیماران پیوند قرنیه برای درمان

قرنیه لایه‌ی نازک و شفافی است که مانند شیشه‌ پنجره داخل چشم را از محیط خارج جدا می‌کند و پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت کرده و آن‌ها را روی پرده شبکیه متمرکز می‌کند.

قرنیه لایه‌ی نازک و شفافی است که مانند شیشه‌ پنجره داخل چشم را از محیط خارج جدا می‌کند و پرتوهای نور را به داخل چشمهدایت کرده و آن‌ها را روی پرده شبکیه متمرکز می‌کند. 


به گزارش نشریه دیدبرتر به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، قرنیه این عضو تأثیرگذار در بینایی قابل پیوند است و در حال حاضر 12.5 میلیون نفر در صف پیوند آن هستند این درحالی است که از هر 70 متقاضی، تنها برای یک نفر قرنیه اهدایی وجود دارد به همین دلیل بیماران این عضو با مشکلاتی بسیاری در بینایی خود مواجه هستند. اما پژوهشگران و دانشمندان در دانشگاه نیوکاستل این بار نیز بیکار ننشسته‌اند و بر روی ساخت قرنیه‌ای مصنوعی با استفاده از فناوری ساخت و به کارگیری ژل گولاگن اقدام کرده‌اند. 


برای تنظیم دقیق اندازه قرنیه چشم بیمار، سلول‌های زنده به ژل مصنوعی اضافه می‌شوند و با استفاده از نیروی انقباضی این سلول‌ها، ساختاری قرنیه شکل به وجود می‌آید. با اضافه و کم کردن ملکول‌های دیگر، می‌توان مقدارن این نیرو و در نتیجه شکل نهایی محصول را تغییر داد. 


البته این در حالی است که پیش از این با استفاده از فناوری‌های چاپ سه بعدی نیز اعضای مصنوعی همچون کبد، کلیه و حتی قلب را طراحی شده بود که در این شرایط با استفاده از پرینترهای سه بعدی می‌توان اعضا را لایه لایه و با استفاده از جوهرهای زیستی چاپ کرد. 


  برای ساخت ساختارهایی مثل دهلیزهای قلب، باید از داربست‌های تخریب شونده استفاده شود، زیرا عضو مورد نظر روی این داربست‌ها چاپ و سپس داربست با استفاده از حرارت تخریب می‌شود. 


اما با استفاده از روش جدید‌، می‌توان داربست را حذف و با استفاده از فناوری و مواد هوشمند، پس از چاپ کامل، قطعه را تغییر شکل داد. 


اگر چه استفاده از فناوری چاپ چهار بعدی در حال حاضر برای ساخت اعضای مصنوعی ممکن نشده است، اما تولید مواد هوشمند دیگر می‌تواند فاصله‌ی موجود را به سرعت پر کند. 


در راستای پیشرفت چشمگیر فناوری مواد و ساخت پیشرفته ، ستاد توسعه فناوری های فتونیک‌، لیزر‌، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی نیز در نظر دارد تا با استفاده از فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید در جهت پیشرفت و توسعه این حوزه وکسب جایگاهی مناسب در میان سایر کشورهای پیشرفته گام بردارد. 

ادامه مطلب

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق