سلامت چشم

چه افرادی در آماج خطر نابینایی قرار دارند؟

پژوهش‌های علمی نشان داده است که بالا رفتن سن یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلای مردم جهان به تمامی اختلالات مربوط به بینایی است.

چرا مردم نابینا می شوند؟ شاید پرسش مهم‌تر این است؛ به چه دلیلی مردم به نابینایی و سایر اختلالات مبتلا می‌شوند؟ و اصلاً یک پرسش بسیار مهم‌تر این‌که در کدام سنین خطرات مربوط به چشم دو برابر می‌شود؟

 به گزارش دید برتر به نقل از جام جم آنلاین، واقعاً چه افرادی در آماج خطر نابینایی قرار دارند؟ برای پاسخ به این پرسش از منظر سن و سال پاسخ می‌دهیم؛ سن بالا و سن پایین.

 پژوهشهای علمی نشان داده است که بالا رفتن سن یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلای مردم جهان به تمامی اختلالات مربوط به بینایی است. این مورد به خصوص در مورد افراد بالای 50 سال صدق می‌کند.

در دوران کهنسالی هم که دیگر مشکلات به اوج می رسد که «چشم» یکی از آن‌هاست.

بالا رفتن سن مشکلاتی همچون ناتوانی‌های مختلف بدنی از جمله بینایی را رقم می‌زند به خصوص اگر فرد، مبتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت هم باشد و آن را کنترل هم نکند.

کنترل دیابت، توجه به سلامت جسمانی، آزمایش‌های دوره‌ای، پیشگیری از عوارض بالا رفتن سن، تغذیه مناسب، ورزش و سبک سالم زندگی ضریب مشکلات مربوط به بینایی در سنین بالا را بسیار کم می‌کند و یا به طور کلی از بین می‌برد. البته برخی از مشکلات چشم دیگر قابل کنترل نیستند. اما در دسته‌ای که اختلالات قابل پیش‌بینی جای می‌گیرند، دقت بیشتری باید داشت.

کودکان زیر 15 سال نیز بنا به دلایل مختلفی در آماج اختلالات بینایی قرار دارند. تخمین زده می شود که 19 میلیون نفر از کودکان در سراسر دنیا مبتلا به انواع اختلالات باشند. همه این‌ها به مشکلاتی برمی‌گردد که به موقع شناسایی نشده‌اند.

بسیاری از کودکان در سنین زیر شش سال با برخی از اختلالات جدی چشمی روبرو هستند. در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران آزمایش های بینایی برای این سنین وجود دارد. اما در کشورهایی که چنین روندی وجود ندارد میزان اختلالات به اوج می رسد و جمعیت کودکان مبتلا به این مشکل درسال های بعد با معضلات بیشتری روبرو خواهند شد. 
چه باید کرد تا از این موج بزرگ مربوط به مشکلات چشم جلوگیری شود؟

 توسعه کلی اجتماعی و اقتصادی، اقدامات بهداشتی هماهنگ، افزایش توانایی ها و پتانسیل‌های مربوط به پیشگیری و کنترل اختلالات بینایی و بالا بردن اطلاع رسانی در رابطه با مشکلات مربوط به بینایی مهم‌ترین فاکتورهای کاهش نرخ اختلالات بینایی هستند.

در هر کشوری که برنامه‌ای جامع در ارتباط با کنترل مشکلات چشمی دارند، میزان نابینایان و کم بینایان و سایر افرادی که اختلال چشمی دارند بسیار کم است.

تلاش برای کنترل مشکلات چشمی معمولاً از دوران پیش از مدرسه آغاز می‌شود. در دوران مدرسه نیز کودکان نکات زیادی را در رابطه با مشکلات بینایی می‌آموزند.

در 25 سال اخیر روش ها و راهکارهای بسیار زیادی برای مقابله با اختلالات بینایی به وجود آمده است.

انجمن ها، نهادها و صندوق‌های عام المنفعه متعددی تشکیل شد و پروژه‌های وسیعی در ارتباط با این موضوع شکل گرفت.

ادامه مطلب

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق