سلامت چشم

نزدیک‌‌بینی چشم‌ها هدیه تلفن همراه !

طی 30 سال آینده به دلیل استفاده از گوشی‌های تلفن همراه نیمی از جامعه دچار نزدیک‌بینی می‌شوند!

در خبرها آمده است 30 درصد ایرانیان به عینک نیاز دارند که از دلایل مهم آن استفاده مکرر افراد جامعه از وسایل دیجیتالی به‌ویژه تلفن‌های همراه هوشمند است.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد طی 30 سال آینده به دلیل استفاده از گوشی‌های تلفن همراه و سایر وسایل دیجیتالی نیمی از جامعه دچار مشکل نزدیک‌‌بینی می‌شوند که این آمار توسط مجمع جهانی اپتومتری (WCO) نیز تأییدشده است.

وسایل الکترونیکی از دو جنبه یعنی کار نزدیک و طول‌موج‌های کوتاه مانیتور برای سیستم بینایی آسیب‌زا هستند. کار نزدیک در ایجاد اختلالات دید دوچشمی و افزایش نزدیک‌‌بینی و طول‌موج‌های کوتاه به خاطر توان نفوذ بالا در بافت چشم باعث تخریب مناطق حساس شبکیه میشوند.


وسایلی که چشمتان را نابود میکنند

بیشک آسیبهای چشمی در کاربرانی که ساعات طولانی با نمایشگر کار میکنند، بیشتر است، به‌ویژه اگر زمینه ژنتیکی ضعف سیستم بینایی نیز داشته باشند. بررسیها نشان داده رعایت نکردن بهداشت بینایی و خشکی چشم در کودکان و نوجوانانی که با وسایل دیجیتالی زیاد کار میکنند، شدیدتر است.

مراقبت از چشم هنگام کار با رایانه در برابر فشار چشمی ناشی از لوازم دیجیتالی که گاهی به‌عنوان «سندرم دید رایانهای» از آن یاد میشود لازم است. بررسیهای آزمایشگاهی نشان داده است قرار گرفتن در آماج میزان زیادی از نور آبی مانیتورها به بافت شبکیه چشم آسیب میرساند.

نور مرئی تابش شده از صفحات نمایشگر، در بخش آبی (طول‌موج‌ها ی کوتاه) در زمان طولانی بانفوذ به بافتهای چشم و حتی سیستم عصبی باعث خستگی و التهاب میشود. رعایت اصول بهداشت بینایی و استراحت به چشم در بین کار میتواند این عوارض را کمتر کند.نور آبی وسایل دیجیتالی، قاتل چشمها

میزان نور آبی که هر فرد در استفاده از وسایل دیجیتالی همچون تلویزیون، رایانه و گوشیهای تلفن همراه دریافت میکند، به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل نوع فن‌آوری، اندازه، میزان روشنایی و فاصله صفحه‌ی ‌نمایش از صورت کاربر و مدت استفاده از آن میشود. حتی بااینکه گوشیهای تلفن همراه صفحهنمایشهای کوچکی دارند، اما میتوانند ما را بیشتر در آماج نور آبی قرار دهند، زیرا به صورتمان نزدیکتر هستند.

بخشی از آسیبهای ناشی از نور ساطع‌شده از این وسایل به دلیل آن است که هنگام تماشای صفحه‌ی نمایشها چشمهای خود را بیشتر بازکرده و کم‌تر پلک میزنیم. خستگی چشم نیز به این دلیل ایجاد میشود که مدت زیادی روی یک صفحهنمایش با فاصله‌ی ثابت تمرکز میکنیم و به‌جای دیگری نگاه نمیکنیم.

بیماریهای چشمی کاربران دیجیتالی

التهاب لکه زرد شبکیه، حساسیت و خشکی چشم از بیماریهای جدی تهدیدکننده کاربران رایانه است. همچنین ایجاد اختلالات تطابقی و دوچشمی و ایجاد نزدیک‌‌بینی هم این افراد را آسیبپذیر میکند.

توجه داشته باشید که درد، سوزش، نور ترسی و تاری دید از علائم اولیه این آسیبهاست که باید به‌سرعت تحت بررسیهای چشم‌پزشکی قرار بگیرد.

سلامت چشمهای خیره به نمایشگر !

  • رعایت اصول بهداشت بینایی، مانند طرز صحیح نشستن که نباید قوزکرده باشد.
  • هنگام کار با رایانه، فاصله مناسب را رعایت کنید و تقریباً برابر بافاصله بازو از رایانه است. درواقع، بهترین روش مراقبت از چشمها در کار با رایانه این است که هر 20 دقیقه، دست از کار بکشیم و به دوردست نگاه کنیم و مرتب پلک بزنیم. این کار باعث میشود جریانهای عصبی چشم فعال شوند و از نزدیک‌‌بینی پیشگیری شود.
  • هر چه فاصله صفحه تلفن همراه از چشمها بیشتر باشد، کم‌تر احتمال دارد که فشار چشمی ایجاد شود. همچنین اندازه نوشتهها و تصاویر را به‌اندازه‌ای بزرگ کنید که راحت قابل‌دیدن باشد.
  • هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه به چشمها استراحت دهید و به فاصله دور نگاه کنید.
  • به چشم‌پزشک مراجعه کنید. حتی مشکلات کوچک بینایی ممکن است احتمال ابتلا به فشار چشمی دیجیتالی را افزایش دهد. بهتر است هنگام استفاده از رایانه یا دستگاههای دیجیتالی از عینک مخصوص این کار استفاده کنید.
  • باز بودن فضای پشت نمایشگر و استفاده از عدسیهای مناسب و استاندارد مهارکننده طول‌موج کوتاه و طبق تجویز اپتومتریست از نکات مهم کاهش این عوارض است.
  • عدسی عینکتان حتماً دارای پوشش ضد بازتاب (آنتی رفلکس) باشد تا با حذف بازتابها باعث راحتی در بینایی و کاهش فشار چشمی شود.

جام جم

 

ادامه مطلب

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق