عینک سازی

عینک آفتابی مناسب کودکان

کارشناسان درباره‌ی خطر تأثیر نورخورشید بر چشم کودکان هشدار می‌دهند و توصیه می‌کنند کودکان بدون عینک آفتابی در مقابل نورخورشید قرار نگیرند.

به گفته‌ی پزشکان هنگامی‌که شما و فرزندتان ساعات مشترکی را در خیابان، پارک و... سپری می‌کنید، بچه‌ها سه برابر بیشتر پرتو‌های خورشید، چه مفید و چه آسیبزا را جذب می‌کنند. به همین دلیل استفاده از عینک آفتابی- نه برای خوش‌تیپ‌تر شدن- و کرم ضد آفتاب برای بچه‌ها به‌اندازه پدران و مادرانشان ضروری است.

پیش از خرید عینک آفتابی به این نکات توجه کنید:

فروشگاه‌های لباس بچه‌گانه می‌توانند عینک‌های آفتابی کودکانه را در اختیار شما قرار دهند. در این فروشگاه‌ها بی‌شک مدل‌های فانتزی‌تری را پیدا خواهید کرد که سریع‌تر بچه‌ها را شیفته خودشان می‌کنند، اما خرید از فروشگاه‌های عینک مطمئن‌تر است. فروشندگان این مغازه‌ها اطلاعات تخصصی‌تری درباره شیشه عینک و کیفیت آن‌ها دارند. این خرید بدون بچه‌ها آسان‌تر انجام می‌شود، چون اغلب بچه‌ها با اصرارشان بر مدل‌های فانتزی‌تر شمارا از یک خرید درست با بیشینه توان محافظت از چشم دور می‌کنند، اما شرط استفاده مداوم از عینک آفتابی، راحتی آن روی چشم است که باید در فروشگاه امتحان کنید.

اگرفرزند شما از عینک طبی استفاده می‌کند، پیش از خرید عینک آفتابی با پزشکش مشورت کنید. از متخصص چشم بخواهید ویژگی‌های عینک مناسب را برای شما مشخص کند؛ مثل پولاریزه بودن یا نبودن عینک.

با ورود به فروشگاه از فروشنده بخواهید، عینک‌های آفتابی خوب بچه‌گانه که دارای UV صد درصد هستند را به شما نشان دهد. شاید لازم باشد که به فروشنده یادآور شوید شما قصد خرید یک عینک برای محافظت از چشم فرزندتان رادارید و یک عینک فانتزی که نقش اسباب‌بازی را ایفا کند، هدفتان از این خرید نیست.

 هزینه‌ای که برای خرید عینک پرداخت کرده یا برندی که خرید می‌کنید، هیچ اهمیتی ندارد؛ برای تمام عینک‌ها چه برای بزرگ‌سالان و چه برای کودکان مهم این است که عینک UV کاملی برای محافظت از چشم‌ها داشته باشد. بررسی این موضوع فقط با دستگاه‌های تخصصی میسر است؛ به همین دلیل خرید از یک فروشگاه مطمئن و معتبر است.

برای بچه‌های دو تا هشت‌ساله سراغ عینک‌های رنگی و شاد بروید. طرح و رنگ شاد، جذابیت آن را بیشتر می‌کند، ولی بچه‌های ۹ سال به بالا، بیشتر دوست دارند شبیه بزرگ‌تر‌ها شوند و عینک‌های تیره را ترجیح می‌دهند.


 اندازه قاب عینک و درواقع بزرگی و کوچکی عدسی اهمیت دارد. عینکی انتخاب کنید که تمام‌دور چشم فرزندتان از بالای ابرو تا انتهای خط ابرو و زیر چشم را بپوشاند.

والدین برای تعیین اندازه قاب، باید عینک را روی چشم کودک بگذارند و ببینند به سمت پایین حرکت می‌کند یا نه. اگر عینک حرکت کند، ممکن است پایین بیاید و روی نوک بینی قرار بگیرد. اگر کودک دائم مجبور باشد عینکش را سر جایش بگذارد، برایش آزاردهنده است. پد عینک هم یا باید قابل تنظیم باشد یا اندازه مناسبی داشته باشد تا به‌راحتی روی بینی کودک قرار بگیرد.

دسته‌های عینک باید طوری باشند که نه فشار زیادی به پشت گوش وارد کنند که جا بیندازند و نه خیلی شل باشند که عینک از روی صورت بیفتد. وقتی عینک را روی چشم کودک می‌گذارید، با دستتان به قاب در جهت‌های بالا، پایین، جلو و عقب فشار بیاورید و آن را حرکت دهید. در آن صورت خودتان متوجه می‌شوید که آیا دسته‌ها روی گوش‌ها اندازه است و فاصله پل بینی عینک درست تنظیم‌شده یا نه. اگر هم عینکی تهیه‌کرده‌اید که روی صورت شل است و پایین می‌افتد، می‌توانید یک کش به دودسته عینک ببندید تا وقتی کودک عینک را به چشم می‌گذارد از افتادن آن جلوگیری شود.

بعد از خرید عینک آفتابی این موارد را رعایت کنید:

            - به عینک آفتابی اکتفا نکنید. برای سفر، پارک، استخر و... علاوه بر عینک آفتابی، فرزندتان را به کلاه مجهز کنید.


 -  استفاده از ضد آفتاب هم فراموش نشود تا به‌طور کامل از فرزندتان در برابر اثرات آسیبزای پرتو آفتاب در روز‌های گرم سال محافظت کرده باشید.


  - عادت به استفاده از عینک آفتابی را باید از خودتان شروع کنید. اگر شما همیشه در مواجهه با آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنید، فرزندتان با الگو‌برداری از شما این کار را تکرار می‌کند.

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق