سلامت چشم

تغییرات مکرر نمره چشم نشانه چیست؟

ایجاد کدورت در عدسی چشم را شاید بتوان به یخ‌زدگی شیشه پنجره در زمستان شبیه کرد فقط با این تفاوت که پس از ذوب شدن یخ، شیشه دومرتبه شفاف می‌شود اما برای رفع کدورت از عدسی به‌جز خارج کردن و جانشین کردن آن با یک نوع مصنوعی راهی دیگری تاکنون برای شناخته‌نشده است.

دکتر سید جواد هاشمیان،‌ در ارتباط با بیماری آب‌مروارید اظهار داشت: این بیماری ازنظر علمی ایجاد هر نوع کدورت در عدسی چشم است. به‌صورت طبیعی در داخل چشم انسان در پشت عنبیه عدسی شفافی قرار دارد که به متمرکز کردن شعاع‌های نورانی بر روی شبکیه کمک می‌کند. همچنین عدسی عنصر اصلی در تطابق برای دید نزدیک بوده و علت پیدایش کدورت در عدسی، تغییر در ساختار پروتئین‌های آن است.

 

وی افزود: آب‌مروارید به‌صورت مادرزادی یا در اثر ضربه، مصرف بعضی از داروها و سموم، قرار گرفتن در آماج پرتوها، ابتلا به بیماری دیابت و مهم‌تر از همه به علت تغییرات سنی رخ می‌دهد.

 

این چشم‌پزشک بابیان اینکه آب‌مروارید سنی شایع‌ترین نوع آب‌مروارید است، عنوان کرد: ایجاد کدورت در عدسی چشم را شاید بتوان به یخ‌زدگی شیشه پنجره در زمستان شبیه کرد فقط با این تفاوت که پس از ذوب شدن یخ، شیشه دومرتبه شفاف می‌شود اما برای رفع کدورت از عدسی به‌جز خارج کردن و جانشین کردن آن با یک نوع مصنوعی راهی دیگری تاکنون برای شناخته‌نشده است.

 

هاشمیان اضافه کرد: البته باید توجه داشت که صرف وجود کدورت در عدسی چشم حتماً به معنی نیاز فوری به عمل جراحی نیست. بعضی از انواع کدورت‌های عدسی یا خیلی خفیف هستند و یا در قسمت‌هایی از عدسی واقع‌شده که مانع از رسیدن نور به داخل چشم نمی‌شوند و بنابراین نیاز به درمان نخواهند داشت.

 

وی افزود: به هنگام ایجاد کدورت در عدسی، به علت ایجاد مانع بر سر راه عبور نور به داخل چشم، بینایی مختل می‌شود که با یک یا چند تا از علائم ازجمله تاری آرام و تدریجی دید در طی مدت چندین ماه و یا سال در یک یا هر دو چشم، تاری دید در شرایط نوری کم مخصوصاً در غروب، دوبینی در یک‌چشم و یا سایه‌دار دیدن، تغییرات مکرر نمره عینک از دیگر علائم این بیماری است.

 فارس

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*




کد بالا را وارد کنید

إغلاق