سبک زندگی

هنگام خواب از چشم بند استفاده کنید

چشم‌بندهای خواب که پوششی نرم و کمی بزرگتر از عینک‌های معمولی‌اند چندین سال است که از سوی برخی افراد برای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند اما وسایلی همه‌گیر نیستند.

استفاده از چشم بندهای مخصوص خواب خیلی متداول نیست ولی با این حال افراد بسیاری از آن استفاده می کنند.

 

فواید چشم بند

چشم‌بندهای خواب که پوششی نرم و کمی بزرگتر از عینک‌های معمولی‌اند چندین سال است که از سوی برخی افراد برای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند اما وسایلی همه‌گیر نیستند. در این‌جا سه فایده استفاده از آن‌ها بیان شده است.

 

اصلی ترین فواید چشم بند

استفاده از چشم‌بندهای خواب که به بالش‌های چشم هم معروفند چندین مزیت دارد که سه دلیل مهم‌تر آن‌ها در ادامه به نقل از نیوزپرس بیان شده است:


  •   وسیله‌ای برای مراقبه و مدیتیشن

این وسایل به جلوگیری از پرت شدن حواس کمک می‌کنند که گامی ضروری در مدیتیشن به شمار می‌رود. حواس ما همچون اسب‌های وحشی هستند که اگر مهاری بر آن‌ها ننهیم تمایل شدیدی به دویدن به هر سمت و سویی نشان می‌دهند.  هنگامی‌که ذهن مشغول موضوعی یا نگران است، به‌ویژه در مدیتیشن یا برای خوابیدن، این چشم‌بندها باعث می‌شود که نگاه انسان همچون دارتی به اطراف اتاق پرتاب نشود و اسب ذهن و خیال اهلی شوددر این حالت، چه روی زمین یا صندلی نشسته باشید و در حال تمرکز برای غرق شدن در مدیتیشن باشید و چه دراز کشیده و برای خوابیدن آماده می‌شوید، چنین چشم‌بندهایی کمک شایان توجهی به آرامش موردنیاز مدیتیشن و پیش از خواب می‌کنند.

 

  • کمک به بهبود اختلالات خواب

برخی افراد ساعت‌ها سعی می‌کنند چشم‌هایشان را ببندند و تلاش کنند به خوابی راحت و عمیق فرو روند اما نتیجه تلاش آن‌ها خیره شدن طولانی به سقف و انتظار برای خوابی است که گویا هرگز به سمتشان قدم برنمی‌دارد. بخصوص اگر مقداری اسطوخودوس روی این چشم‌بندها اسپری شود و سپس روی چشم‌ها گذاشته شوند، استنشاق بوی اسطوخودوس از طریق چشم‌بند در هر دم و بازدم به کاهش اختلال خواب کمک می‌کند و از آنجاکه تاریکی بیشتری چشم‌ها را فراگرفته است، خواب نیز زودتر به سراغ فرد می‌آید. این کار بسیار مؤثرتر از عادت برخی افراد در شمردن گوسفندهاست!

 

  •  تحریک سیستم عصبی پاراسیمپاتیک

عصب واگ که با عنوان عصب سرگردان نیز از آن یاد می‌شود، یکی از بازیگران اصلی در جریان واکنش بدن به عوامل استرس است. وقتی استرس شمارا فرامی‌گیرد، این عصب نقشی کلیدی در کنترل و مهار میزان آن دارد.  از سویی دیگر، شدت نور روی چشم‌ها باعث تحریک عصب واگ و فعال شدن سیستم پاراسیمپاتیک هم می‌شود. بنابراین، وقتی احساس تحریک‌پذیری، ناامیدی و یا عصبانیت می‌کنید، استفاده از بالش چشم کمک شایان توجهی به بی‌اثر شدن این احساسات می‌کند.


منبع: نیک صالحی

 

ادامه مطلب

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق