سبک زندگی

عصبانیت، خشم و چرایی بوجود آمدن آن را بهتر بشناسید

عصبانیت و خشم یک هیجان خشن است که برای محافظت از ما وقتی که احساسات نرم و آسیب پذیری مثل«ترس» و «مورد حمله قرار گرفتن» به سراغ ما می‌آید طراحی شده است. در واقع خشم لایه‌ایاست که از این لایه‌های ضعیف و آسیب پذیر محافظت میکند. محافظت از خود برای انسان مانند تمام موجودات دیگر یک امر ضروری و لازم است بنابراین احساس خشم هم برایاین منظور در وجود انسان تعبیه شده است. اما گاها این عنصر طبیعی و خدادادی از کنترلآدمی خارج شده و باعث ایجاد صدمات و خسارات جبران ناپذیر می‌شود. در این مقاله قراراست به معرفی خشم و عصبانیت و چرایی بوجود آمدن آن صحبت کنیم.

خشمو عصبانیت از چه چیزی نشات می‌گیرد؟

انسان بهگونه ای است که هر چه احساسات نرم و نقاط ضعفش بیشتر مورد هدف قرار بگیرد، میزان واکنشاو (خشم او) در برابر آنچه در برابرش احساس خطر می کند بیشتر می شود. آن چه از اینمقدمه می توان نتیجه گرفت، این است که در واقع بر خلاف اعتقاد عامه مردم آدم های خشمگین،لزوما انسان های قلدر و قدرتمندی نیستند.

اگر قرارباشد بین ما و مخاطبین که شاید قرار نیست بیش از یکی دو بار در تمام طول زندگی با آنها روبرو شویم مجادله ای اتفاق بیفتد، شاید خیلی پیامدی برای ما و آن اشخاص نداشتهباشد چرا که دیگر قرار نیست با او روبرو شویم. اما اگر ما در رویارویی با مثلا همکارمان،دوستمان یا اعضای خانواده مان به شکل مداوم رفتارهای خشمگینانه خود را به نمایش بگذاریمآسیب پذیری خود را با این کار افزایش می دهیم، چرا که این حالت عصبی ممکن است هر روزتکرار شود و این تکرر باعث ضعیف شدن ما می گردد.

دو تا ازسرشاخه های اصلی احساسات که می توان آن ها را عوامل به وجود آمدن خشم به حساب آورد،احساس ترس و احساس تحقیر شدن و مورد توهین قرار گرفتن است. احساس ترس می تواند با هرطور احساس خطر و پیش بینی آسیب دیدن همراه باشد.

 همه انسان ها موجوداتی آسیب پذیر هستند و قبول اینآسیب پذیری به عنوان نقطه ضعف خیلی کار آسان و راحتی نیست، زیرا انسان دوست دارد خودرا موجودی قدرتمند و بدون نقص بداند. وقتی ما با آدم های دیگر در مجادله و تعارض قرارمی گیریم، آن ها این نقاط ضعف را مورد اشاره و حمله قرار می دهند و به همین علت احساسخشم و عصبانیت ما بر انگیخته می شود.

روش‌هایکنترل خشم و عصانیت

در علمروانشناسی (رویکرد شناختی) روانشناسان معتقدند احساسی در شخص به وجود نمی آید مگر اینکه او برداشتی نسبت به شرایط داشته باشد. یعنی معمولا زیر هر احساسی یک فکر و باورنهفته است. پیش زمینه ذهنی یا تاریخچه ذهنی می تواند در شکل گیری این احساسات بسیارتاثیر گذار ظاهر شود.

پس برایاین که بتوانیم خشم و عصبانیت خود را کنترل کنیم ابتدا باید بفهمیم که علت خشممان چیست،آیا این است که مورد توهین واقع شدیم؟ ایا تحقیر شده ایم؟ منافعمان به خطر افتاده؟،می ترسیم؟ و... سپس باید برداشت خود را بررسی کنیم تا ببینیم که آیا واقعی است یا یکبرداشت اشتباه است. در این صورت دو حالت برای ما پیش می آید، یا برداشتمان غیر منطقیو اشتباه بوده که در این صورت باید آن را با یک برداشت منطقی و بهتر جایگزین کنیم یااین که برداشتمان منطقی و درست بوده است. در این حالت باید سعی کنیم واکنش مستقیم بهطرف مقابل نشان ندهیم و بدنبال واکنش های سازگارانه می رویم.

 

منبع: https://asanteb.com

ادامه مطلب

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق