سلامت چشم

شیوع نزدیک بینی در کشور

رییس انجمن علمی اپتومتری ایران درخصوص تأثیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای چت در بینایی افراد گفت: نزدیک‌بینی در کشور به علت استفاده زیاد از نرم‌افزارهای چت که بر روی ماهیچه‌های داخلی و خارجی چشم تأثیر می‌گذارد، زیاد شده است. نور و فاصلۀ مناسب و همچنین رعایت ساعات استفاده از چشم در فاصله نزدیک، روی سلامت آن مؤثر است. فاصلۀ مناسب برای مطالعه کتاب به اندازه فاصلۀ بازو و میز بدون خم شدن است. فاصلۀ مناسب تا نمایشگر نیز ۴۰ تا ۷۰ سانتی‌متر است.
دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: استفاده از چشم در فاصله نزدیک باید به صورت منقطع باشد. طبق قانون ۲۰-۲-۲۰ بعد از هر ۲۰ دقیقه مطالعه یا کار در فاصله نزدیک باید دو دقیقه به چشم استراحت دهیم. بعد از هر دو ساعت مطالعه نیز کار نزدیک تعطیل شود، بین مطالعه نیز باید به فواصل دور نگاه کنیم که عضلات چشم به حالت استراحت در آید.
میرزاجانی ادامه داد: فعالیت در فاصلۀ نزدیک و نگاه کردن به صفحه‌های کوچک در همه جوامع زیاد شده است. این مسأله باعث وارد شدن فشار زیادی به چشم می‌شود و موجب نزدیک بین شدن کسانی که استعداد اولیه آن را دارند، می‌شود.
رئیس جامعه اپتومتری ایران ادامه داد: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی اپتومتریست‌ها جزو مراقبان اولیه بینایی هستند و قرار است تا سال ۲۰۲۰ از نابینایی‌های قابل پیشگیری در سراسر جهان پیشگیری شود. همه کشورها از جمله ایران این طرح را پذیرفته‌اند، اما هنوز متولی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق