مدیریت کسب و کار

مانند ثروتمندان بیندیشیم

مثل ثروتمندان فکر کنیم…. بسیاری از افراد دوست دارند اوضاع مالی بهتری داشته باشند تا نه تنها خودشان دچار مسایل کوچک و پیش و پا افتاده نشوند بلکه بتوانند دست دیگران را نیز بگیرند. این دوست داشتن خیلی خوب است ولی فقط آرزو کافی نیست و شاید فقط تلاش و سخت کار کردن هم کافی نیست چون در اطراف خود افرادی را می بینیم که همواره مشغول رویاپردازی و آرزوهای بزرگ بوده اند ولی هرگز به آرزوهای خود نرسیده اند و چه بسیار افرادی که سخت کار کرده اند همانند عزیزان زحمتکش شاغل در معادن ولی هرگز نتوانسته اند با انجام کارهای سخت آنطور که باید پولدار شوند. پس اشکال در کجاست ؟

تحقیقات نشان می دهد که آدم های پولدار دارای طرز تفکر خاصی هستند که برخی اصول در بین اکثر آنها مشترک می باشد ، پس بیایید تمرین کنیم تا همچون ثروتمندان بیندیشیم و برای این تمرین اصول زیر را سرمشق دفتر تمرینمان قرار دهیم:

 1. بخواهیم و تلاش کنیم کسی شویم

  در بسیاری از آموزه های ما شاید آنطور که باید به ما آموزش داده نشده است که برای دست یابی به پست ، مقام ، جایگاه بالاتر و پول بیشتر تلاش کنیم . در برخی موارد حتی این خواسته ها مورد نکوهش قرار گرفته است در صورتی که در آموزه های دینی و علمی ، جامعه شناختی، انسان شناسی و روانشناسی به هیچ عنوان این موارد نباید مورد نکوهش قرار بگیرند یعنی ما باید به خواسته های درونی خودمان و به ندای کودک درونمان گوش فرا دهیم . اگر از امروز تصمیم بگیریم که آنچه که دوست داریم بشویم  و در این مسیر دوست داشتن خدا ، خلق و خود را فراموش نکنیم و در نظر بگیریم ، بدون تردید می توانیم انسانی متفاوت تر از امروز بشویم . اشکال اینجاست که  در بسیاری از موارد فکر می کنیم که اگر ادعا کنیم یا به دیگران بگوییم که می خواهیم کسی شویم این نشان از خودخواهی ،جاه طلبی و یا زیاده خواهی ما است . خداوند ما را آفریده است برای اینکه قله ها را فتح کنیم و با فتح قله ها دست دیگران  را هم بگیریم و آنها را هم به قله ها برسانیم  و به جایگاه والای اشرف مخلوقات برسیم . یکی از این قله ها، قله ثروت ، دارایی و مادیات است که باید با درایت ، علم و آگاهی به سمت فتح این قله برویم .

 2. به جای مدرک به دنبال تخصص باشیم 

  تقریبا بیشتر افرادی که در اطراف ما زندگی می کنند افرادی هستند که دارای مدرک تحصیلی بالایی هستند ولی در یک آمارگیری ساده می توانیم این افراد را غربال کرده و برجسته ها و شایسته ها را جدا کنیم . انسان های بزرگ و برجسته کسانی هستند که در کنار مدرک تحصیلی دارای تخصص و مهارت هستند همین الان افرادی که پولدار هستند تقریبا بیش از ۹۰ درصد این افراد در یک رشته کاری به طور خاص زبانزد هستند در یک حرفه سالهاست که زحمت کشیده اند پادویی و شاگردی کرده اند و امروز استاد شده اند جالب است در بیشتر این موارد شما شاید تحصیلات آکادمیک و تحصیلات بالا راهم مشاهده نکنید چرا که انها زمان را صرف یادگیری در دانشگاه محیط و جامعه کسب و کار کرده اند اگر ما هم می خواهیم ثروتمند شویم یکی از راههای طرز فکر ثروتمندان این است که باید کار کنیم تا یاد بگیریم باید عمل کنیم تا پخته شویم باید تجربه کسب کنیم تا ثروت به دست بیاوریم آنها می گویند پول را  در کف کارگاهها می توان پیدا کرد کسی در کف کارگاه می تواند پول پیدا کند که کار بلد باشد کاربلد بودن همان متخصص بودن است اگر من و شما دانش دارم ، مدرک داریم ولی پول داریم اشکال اینجاست که تخصص نداریم .

 3. افراد خوش فکر ثروتمندان را تحسین می کنند

   هر عملی را عکس العملی است . اگر بخواهیم ساده و معمولی بگوییم می توانیم بگوییم اگر چیزی ، رفتاری ، دارایی ،شخصی را دوست داشته باشیم به تدریج مثل او می شویم یکی از نگرش هایی که باید در خود اصلاح کنیم نگرش دوست داشتن افراد ثروتمند است که شما آنچه را که دوست داشته باشید یا مثل آن می شوید و یا مثل آن رفتار می کنید . افراد ثروتمند ویژگی خاصشان این است که افرادی که از آنها بیشتر دارند را دوست دارند اگرچه در پنهان و در درون خود با آنها رقابت می کنند ولی آنها را دوست دارند و تحسین می کنند و نکوهش نمی کنند . سری به خودمان بزنیم آیا ما افراد ثروتمند را ، کسانی که از ما بیشتر دارند ، کسانی که خودروی چند میلیونی دارند ، خانه چند صد میلیونی دارند را نکوهش می کنیم ؟ آیا به آنها حسادت می کنیم ؟ یا آنها را دوست داریم و آنها را تحسین می کنیم ؟ اگر آنها را تحسین نمی کنیم پس طرز فکر و نگرشمان را باید تغییر دهیم از امروز کسانی که از ما بالاتر هستند و بیشتر دارند را تحسین کنیم تا انعکاس آن به خودمان برگردد و وقتی به خود ما بر گردد حال ما و نگاه ما مثل ان شخص می شود . با تمرین های کوچک می توانیم  سکوهای بزرگ را فتح کنیم . یکی  از این تمرین های کوچک تغییر نگرش و طرز فکرمان در مورد افراد پولدار است . ساده بگویم این نسخه را اگر انجام دهیم تغییرات زیادی حتی در زندگی شخصی ما رخ خواهد داد . اگر از امروز ثروتمندان را تحسین کنیم و بگوییم حتما لیاقتش را داشته اند ، حتما تلاش کرده اند ، حتما شایسگی لازم را کسب کرده اند شاهد تغییرات چشمگیری در زندگی خود خواهیم بود .

 4. بلندپروازی را بیاموزیم 

  عجیب است در بسیاری از موارد می شنویم که می گویند : فلانی چقدر بلندپرواز است یعنی با لحن منفی می گویند در صورتی که در جوامع توسعه یافته بلندپرواز بودن یکی از ویژگی های مثبت است . ما اگر فرزندمان بلندپرواز باشد از او ایراد می گیریم و جالب اینجاست که در قبال آن انتظار داریم که فرزندمان موفق شود، ثروتمند ، پولدار ، مشهور .و .. شود . یکی از اسرار موفق شدن و ثروتمند شدن و شاخص شدن این است که بلند پرواز باشیم . بیاییم اگر تا به حال بلندپرواز بوده ایم و پنهان کرده ایم اکنون آشکارا فریاد بزنیم و بگوییم من بلندپرواز هستم و از بلندپرواز بودن نمی ترسم و اگر بلندپرواز نبوده ایم و بسیار آدم قانعی بوده ایم ، روحیه بلندپروازی را در خود پرورش دهیم و یاد بگیریم چرا که تقریبا تمامی افراد ثروتمند کسانی هستند که بلندپروازانه همچون عقاب فکر می کنند و فکر می کنند که روزی آنها بیش از آن است که همچون مرغی بر زمین نوک بزنن و در بین خاک دنبال روزی خود بگردند . آنها تصورشان بر این است که ما عقابهایی هستیم که باید در آسمان پرواز کنیم و در بالاترین نقاط به دنبال روزی خود بگردیم و بعد بهترین ها را انتخاب کنیم . کسی که نمی تواند پرواز کند و اوج بگیرد نمی تواند بهترین ها را به دست بیاورد . بیاییم بلند پروازی را یاد بگیریم  و با افتخار بگوییم می خواهم یک آدم بلندپرواز شوم.

 5. ثروت آفرینی را به دیگران بیاموزیم 

  یکی از راههایی که می توانیم بهتر یاد بگیریم این است که یاد بدهیم . همواره در آموزش این مطرح است که  وقتی شما چیزی را یاد می دهید خودتان را اصلاح می کنید و خودتان بهتر یاد می گیرید .در دوران مدرسه خوب یادمان هست که معلم مان برای اینکه ما قوی تر شویم به ما تکلیف می داد که به فلان همکلاسی فلان درس را خوب یاد بدهیم و ما زمانی که می خواستیم به همکلاسی مان آموزش بدهیم خودمان بهتر یاد می گرفتیم . ثروتمندان کسانی هستند که برای اینکه درآمد بیشتری داشته باشند و ثروت بیشتری کسب کنند به دیگران همواره آموزش می دهند که چگونه ثروت کسب کنند چرا که وقتی  خودشان مشغول یاد دادن به دیگران می شوند گاهی اوقات روی سخن را به سمت خود بر می گردانند و قبل از آن که به دیگران بگویند خودشان از خودشان می پرسند که چرا من نباید آنچه را که می گویم انجام دهم و از طرف دیگر  معلم ها  همیشه آنچه را که از رفتار ، ادب ، کردار به بچه ها می گویند خودشان انجام می دهند چرا که نمی خواهند بچه ها بگویند پس چرا خودتان انجام نمی دهی . ثروتمندان برای اینکه زیر سوال نروند خودشان انجام می دهند که دیگران نگویند چرا خودت انجام نمی دهی . ثروتمندان با آموزش ثروت آفرینی به دیگران احساس بزرگی می کنند . احساس بزرگی یعنی اعتماد به نفس و اعتماد به نفس یعنی عملکرد بهتر . عملکرد بهتر یعنی بهره وری بیشتر و بهره وری بیشتر یعنی سود بیشتر و سود بیشتر یعنی ثروت بیشتر.

 6. به پولدار ها نزدیک شویم
  یک اصل وجود دارد که اگر می خواهید آتش را خاموش کنید به آتش نزدیک شوید . تفاوت آتش نشانان با مردم عادی  در مقابله با آتش در این است که مردم عادی از آتش فرار می کنند ولی آنها به آتش نزدیک می شوند  و پس از خاموش شدن آتش ، قهرمان ، آتش نشان  است و مردم عادی برای آنها کف می زنند . بسیاری از ما ناخواسته  از افراد پولدار و ثروتمند فاصله می گیریم چرا که  فکر می کنیم آنها با ما متفاوت هستند آنها از ما برتر و بالاتر  هستند در صورتی که در واقع اینگونه نیست در تحقیقات انجام شده  بسیاری از افراد پولدار گفته اند که مردم از ما فاصله می گیرند ، مردم به دلیل حسادت، به ما  طور دیگر نگاه می کنند و مردم ما را دوست ندارند چرا که ما ثروتمند تر از آنها هستیم . این واقعیت را برای شما روشن کنم که ثروتمندان همانند ما هستند ، احساسات و عواطف آنها مثل ما است و این فقط ما هستیم که با برخوردهای واکنشی خود آنها را نسبت به خود حساس می کنیم و با فاصله گرفتن  از آنها از تجربیات آنها محروم می شویم . به ثروتمندان نزدیک شویم نه برای اینکه پول  آنها را به دست بیاوریم بلکه از طرز فکر ، نوع نگاه ، سبک زندگی و نحوه کارکردن آنها یاد بگیریم . بسیاری از ثروتمندان دوست دارند که ما با  آنها نشست و برخاست داشته باشیم و به آنها نزدیک شویم  و دوست دارند که تجربیات خود را در اختیار ما قرار بدهند ولی اگر گاهی اوقات می بینیم که آنها از ما فاصله می گیرند به این علت است که ما می خواهیم ثروت  آنها را بگیریم ما می خواهیم چون آنها پولدارهستند پول آنها را بگیریم این طرز فکر را باید از خود دور کنیم . ما باید طرز فکر و اندیشه آنها را یاد بگیریم .

 7. به دنبال عشقمان برویم 
  شاید تیتر ما کمی عاشقانه باشد ولی در کسب و کار کسی که عاشق کسب وکار است و می خواهد برای رسیدن به تکامل و تعالی و کمک به خلق ثروتمند شود ، کسی که شب و روز فکرش این است که ثروتمند شود ولی این فکر و خواسته را در درون خود کنترل می کند و به نوعی تا کنون کشته است باید از امروز به روش  دیگری عمل کند . برخیزیم و به دنبال آنچه عاشقش هستیم برویم . ثروتمندان بی محابا و بی  پروا می گویند من عاشق ثروت هستم ولی اسیر  و برده ثروت نیستم می گویند: عاشق پول  هستم چرا که پول می تواند بسیاری از مشکلات من را حل کند . پول می تواند بسیاری از مشکلات اطرافیان من و جامعه من را حل کند  ، پول می تواند به من کمک کند که به جای این که نگران یک لقمه نان باشم نگران مسایل دیگر باشم و به چیزهای کوچک فکر نکنم . آنها شجاعانه می گویند که من از کودکی مشغول کسب و کار بودم برای اینکه ثروتمند و کارفرما شوم  به جای اینکه استخدام شوم ، استخدام کنم. به جای حقوق بگیر بودن ، حقوق پرداز باشم . این جملات را با وزن بخوانید با اقتدار بخوانید من می خواهم اینگونه باشم . من عاشق پول و عاشق کسب و کار هستم و من برای اینکه به این نقطه برسم از هیچ تلاشی دریغ نخواهم کرد.

  برگرفته از سایت دکتر علی شاه حسینی

مقالات مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق