سلامت چشم

آنچه باید درباره خشکی چشم و درمان آن بدانید

اگر شما خشکی چشم داشته باشید.. ممکن است احساس کنید شن ریزه در چشم شما وجود دارد و یا سوزش یا خارش در چشم داشته باشید. حتی احتمال دارد به نور حساس شوید و تاری دید داشته باشید؛ و یا در بعضی موارد، چشم شما آب دار و اشکی شود و در زمان استفاده از عدسی های تماسی احساس ناراحتی داشته باشید.

چشم شما نیاز به رطوبت دارد...

رطوبت کمک می کند تا  چشم ها احساس  راحتی داشته باشند و بهتر کار کنند. بدن شما به طور طبیعی برای چشمانتان رطوبت ایجاد می کند، اما زمانی که نمی تواند،  به چشم شما  صدمه می زند و روی بینایی شما تاثیر  می گذارد.

 

اشک شما چه می کند

اشک سطوح چشم ها را تسکین داده و از ورود آلودگی و عفونت به آن محافظت می کند. هر بار که شما پلک می زنید، اشک به چشم شما می آید، سپس به گوشه های داخلی پلک تا به پشت بینی می رود. اگر اشک به اندازه کافی با کیفیت نباشد، احتمال دارد چشمانتان خشک و تحریک شوند.سندرم خشکی چشم

دومین نوع شایع  خشکی چشم است زیرا بدن به اندازه کافی اشک  تولید نمی کند. این سندرم خشکی چشم نامیده می شودکه علل بسیاری می توانند باعث ایجاد این سندروم شود.

علت احتمالی: سن

غده های تولید اشک با افزایش سن  به خوبی کار نمی کنند، بنابراین میزان اشک کاهش می یابد. همچنین پل کها نیز سفت می شود و ممکن است لایه مقابل مردمک چشم را که به حفظ رطوبت کمک می کند، از بین ببرد.علت احتمالی: بیماریهای خاص

بیماری های خود ایمنی - هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما به قسمت هایی از بدن شما حمله می کند -می تواند بر توانایی بدن برای ایجاد اشک تاثیر بگذارد  و سبب خشکی چشم شود. از این نوع  بیماری ها می توان به لوپوس و آرتریت روماتوئید، و همچنین سندرم Sjogren اشاره کرد که به  بزاق و غده های اشکی حمله می کند.
علت احتمالی: جراحی چشم

چشمان خشک می تواند یک اثر جانبی ناشی از جراحی آب مروارید و جراحی لیزیک یا PRK باشد که برای تصحیح مشکلات بینایی هستند. اعصابی که به شما در تولید اشک کمک می کنند ممکن است در طول این جراحی ها آسیب ببینند. پس بهتر است با پزشک خود درباره ی قطره های چشمی و چیزهای دیگر که می تواند کمک کند مشورت کنید. 

تبخیر رطوبت چشم

اگر اشک شما روغن کافی نداشته باشد، قبل از اینکه رطوبت کافی به چشمتان  برسد،  تبخیر می شود  و به داخل هوا جذب می شود (شایع ترین علت خشکی چشم). این مشکل اغلب زمانی اتفاق می افتد که غدد ی که  بافت روغنی اشک شما را می دهد، بسته شده باشند. همچنین اختلال عملکرد غدد میبومین نامیده می شودکه با استفاده از لیف های های گرم و اسکراب، پوست، روغن و باکتری مرده را پاک می کنند و غده ها می تواند دوباره باز شوند.

 

عفونت مجاری اشکی

که داکریوسیستیت نامیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که یک مجرای اشک - لوله کوچکی که پایین بینی شما راه می افتد و به پلک متصل می شود - مسدود می شود و باکتری ها دراین  منطقه وارد می شوند. این بیماری در میان نوزادان  شایع تر است، اما می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. علائم آن شامل درد، قرمزی، تورم، اشک بیش از حد، ترشح چشم و تب است. آنتی بیوتیک ها رایج ترین نوع درمان هستند، اما برخی از افراد ممکن است نیاز به جراحی کوچکی داشته باشند  تا مشکلشان برطرف شود.داروها

اگر علائم خشکی چشم دارید و داروهای خاصی مصرف می کنید، اطلاعات داروها را حتما بخوانید. بعضی از داروها مانند آنتی هیستامین ها، بتا بلوکرها و بعضی از داروهای ضد افسردگی می توانند اشک شما را تحت تاثیر قرار دهند و چشم های شما را خشک کنند. با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید که مصرف آن ها مانعی ندارد.

 

چه چیزی می تواند خشکی چشم را  بدتر کند؟  رطوبت کم

اگر رطوبت زیادی در هوا وجود نداشته باشد - برای مثال، در یک اتاق گرم و یا در هوای تهویه هوا و یا در هواپیما، چشم های خشک می توانند حتی بیشتر تحریک شوند. و همچنین باد شدید نیز خشکی چشم را تشدید می کند (که  در این زمینه می توان به  دوچرخه سواری بدون عینک محافظ نیز اشاره کرد).

 

چه چیزی می تواند خشکی چشم را  بدتر کند ؟سپری کردن زمان بیش از حد  مقابل صفحه نمایشگر

خیره شده به صفحه نمایش رایانه یا هرصفحه نمایش دیگری  برای مدت زمان طولانی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. چرا که شما به احتمال زیاد کمتر پلک می زنید تا چشمتان مرطوب شوند.

 

چه چیزی می تواند خشکی چشم را  بدتر کند ؟ لنزهای تماسی

آنها در داخل غشای اشکی قرارمی گیرند، بنابراین وقتی که رطوبت چشم کم می شود، ایجاد ناراحتی برای چشم می کنند و به سختی از چشم جدا می شوند .  اگر با لنزهای خود مشکل دارید با پزشک خود مشورت کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید: اشک مصنوعی

این اشک مصنوعی در  داروخانه به صورت قطره وجود دارد.  در باره استفاده از این قطره  با پزشک خود صحبت کنید.