علمی-پژوهشی

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص 50 بیماری چشمی

محققان موفق به ابداع الگوریتم هوش مصنوعی تازه ای شده اند که با بررسی اسکن های سه بعدی شبکیه چشم قادر به تشخیص سریع ۵۰ نوع بیماری در این بخش از بدن است.

به گزارش دید برتر به نقل خبرگزاری مهر از ورج، در سال های اخیر استفاده از سیستم های هوش مصنوعی به منظور شناسایی بیماری های مختلف افزایش یافته و می توان انتظار داشت که این سیستم ها در آینده توان رقابت بالایی داشته باشند و در بیمارستان های مشهور و مجهز به کار گرفته شوند.

پژوهشگران گوگل و چند بیمارستان در لندن با همکاری یکدیگر از فناوری هوش مصنوعی برای طراحی نرم افزاری استفاده کرده اند که می تواند تنها با بررسی تصاویر اسکن شده سه بعدی از شبکیه چشم حدود ۵۰ بیماری چشمی را تشخیص دهد و سپس توصیه هایی را برای مداوای بیماران ارائه کند.

اگر چه این نرم افزار هنوز برای استفاده در بیمارستان ها آماده نیست، اما می توان انتظار داشت که کاربرد عملیاتی آن ظرف چند سال آینده آغاز شود.

روش مورد استفاده برای اسکن شبکیه چشم، او سی تی نام دارد و آماده شدن هر یک از این تصاویر حدود ۱۰ دقیقه به طول می انجامد. نرم افزار یادشده با بررسی ۱۵ هزار تصویر اسکن شده او سی تی متعلق به ۷۵۰۰ بیمار توانایی خود را به دست آورده است.

ادامه مطلب

اخبار مرتبط

نظر خود را ثبت نماييد

متن نظر*
کد بالا را وارد کنید

إغلاق