سبک زندگی

تاثیر رنگ بر کودکان

دنیای رنگ ها دنیای عجیبی ست و هر کدام تاثیر خاص خود را بر ما می گذارد . بعضی رنگ ها آرامش بخش و برخی موجبات آرامش فکر و روح را فراهم می کند . دنیای رنگ ها حتی در نوع عادات غذایی و میزان اشتها و میل ما به غذا خوردن موثر است و می تواند در رژیم های چاقی و لاغری تاثیر گذار باشد . از همین رو به دلیل اهمیت این مساله باید نوع رنگ بدی در اتاق نوزادان رعایت شود چرا که بر شخصیت آن ها اثر می گذارد . این یک مساله کاملا اثبات شده است تا جایی که برخی از آن ها می تواند کودک را به یک شخصیت پرخاشگر و استرسی تبدیل کند و یا بالعکس کودک شما در کمال آرامش ذهن و جسم باشد و شادابی و نشاط او بیش تر شود یا مثلا باعث شده برخی از کودکان را به مرور به شخصیتی برون گرا یا درون گرا ، مستقل یا وابسته و حتی اعتماد بنفس تبدیل کند . اهمیت این موضوع دلیلی شد که در این مقاله با شما مطالبی در این خصوص به اشتراک گذاریم . لطفا تا انتها ما را همراهی کنید .

خاصیت رنگ ها ( سرد و گرم )

رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند که دسته گرم شامل قرمز ، نارنجی ، زرد و صورتی است و دسته رنگ های سرد نیز شامل آبی ، بنفش ، سبز ، قهوه ای ، سیاه و سفید هستند . قرمز و نارنجی شور و هیجان را در کودک و حتی بزرگسالان زیاد کرده و جنب و جوش تحرک و فعالیت روزانه شان را بیش تر می کند و یک حس امنیت ایجاد می کند . این دسته از رنگ ها خواب کودک را نا منظم کرده و در برخی کودکان بی خوابی می آورد . در مقابل رنگ سرد آرامش را بر روح و جسم حاکم می کند اما زیاد به کار بردن آن افسردگی می آورد .

قرمز محرک کودک

از بین رنگ های گرم ، قرمز را به عنوان رنگ دیوار یا تخت و کمد اتاق خواب فرزندانتان انتخاب نکنید چون مشکلات عصبی به وجود آورده و مانعی برای تمرکز حواس خواهد بود پس حتما برای بکار بردن این رنگ آن را با رنگ های دیگر ترکیب کرده تا اثرات منفی آن کم شود . البته بهتر است از این رنگ در اتاق نوزاد تازه به دنیا آمده نباشد چون باعث ترس و اضطراب می شود .